- HIGH SPEED HDMI CABLE: 12 ft (3.7 m) HDMI 1.4b Cable with Ethernet supports 4K video (3840x2160p, 24, 25, 30Hz / 4096x2160p, 24Hz), Full HD (1920x1080p, 120Hz), 10.2 Gbps bandwidth, wide aspect ratio, 8Ch Audio (5.1/7.1/DD+/Dolby TrueHD), 3D Video
- DURABLE: 12ft Ultra HD 4K high speed HDMI cable (fully molded) with durable PVC jacket for high strength and reliability; Flexible PVC strain relief prevents fraying/damage due to repetitive bending or rough usage
- QUALITY CONSTRUCTION: 30AWG wire with gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil & copper braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video & audio with this HDMI 1.4 cable
- APPLICATIONS: Use this 4K HDMI cable in home offices, conference rooms, offices or classrooms; works with your laptop, professional workstation & soundbar for presentations via UHD/4K monitor, projector or large display; Samsung/Sony/Apple TV/Dell/Lenovo
- SPECS: 12 foot (3.7 meters) / Black / HDMI 1.4b / HDMI Cord Male to Male / 30 AWG / Gold-plated connectors /PVC Jacket / Shield: Al-Mylar foil w/ 65% Braid / ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC / YCC601 Color / Supports HDMI 1.4 and earlier/ Lifetime Warranty
StarTech.com 12 ft High Speed HDMI Cable - Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable - HDMI to HDMI M/M
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 12 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 3.7 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI version | 1.4b |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Bandwidth | 10200 MB/s |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 5.1, 7.1, 8 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 28 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 268 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 138 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 274 g |
| Master (outer) case width | 375 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
Create Ultra HD connections between your High Speed HDMI -equipped devices
The HDMM12 High Speed HDMI cable (12 ft) features 2 gold-plated HDMI (male) connectors and durable high quality construction to provide a dependable HDMI to HDMI connection between devices such as Blu-Ray Discâ„¢ players, HDTVs, DVD Players, stereo receivers, projectors and more.
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
This HDMI cable comes in a non-standard 12 foot cable length, allowing you to position your HDMI-enabled devices as needed and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty for guaranteed reliability.
About StarTech.com HDMI to HDMI Cables:
StarTech.com High Speed HDMI digital video and audio cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high quality, high definition performance. The HDMI standard combines high bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable, and provides crystal clear image resolution.
The StarTech.com Advantage
