- HIGH SPEED HDMI CABLE: 6ft (1.8m) Slim HDMI Cable with Ethernet supports 4K (3840x2160p, 24, 25, 30Hz / 4096x2160p, 24Hz), Full HD (1920x1080p, 120Hz), 10.2 Gbps bandwidth, wide aspect ratio, 8Ch Audio (5.1/7.1/DD+/Dolby TrueHD), 3D Video
- SLIM AND DURABLE: Ultra HD slim (0.14"/3.6mm OD) HDMI cable w/ durable PVC jacket & strain relief for high strength/reliability; Thin HDMI cable w/ a low profile design that reduces bend radius & improves flexibility; Ideal for Commercial environments
- VERSATILE HIGH QUALITY ADAPTER: Easily join two short HDMI cables or convert to a micro/mini HDMI cable; Gold-plated connectors improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- APPLICATIONS: Use in home offices/boardrooms/conference rooms/offices/classrooms, works with your laptop/professional workstation/soundbar for presentations via UHD/4K monitors, projector or large display; Samsung/Sony/Apple TV/Dell/Lenovo
- SPECS: 6 ft (1.8 m) / Black / HDMI 1.4b / HDMI Cord Male to Male / 36 AWG / Gold-plated connectors / PVC Jacket / Shield: Al-Mylar foil w/ 85% Braid / ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC / YCC601 Color / Supports HDMI 1.4 and earlier
StarTech.com 6 ft High Speed Slim HDMI Digital Video Cable with Ethernet - M/M
Product Details
General Information
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male ~ Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Product Color | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI version | 1.4b |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 36 |
| Cable jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Cable diameter | 3.6 mm |
| Weight | 46 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 0.0100 mm |
| Package weight | 54 g |
| Master (outer) case width | 320 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
Create Ultra HD connections between your HDMI -enabled devices with minimal clutter; supports Ethernet Data Channel
The HDMIMM6HSS 6-foot Slim High Speed HDMI Cable supports advanced capabilities, including Ethernet data inter connectivity with compatible HDMI-capable devices, and features a thin cable design (3.5mm in diameter).
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
StarTech.com High Speed HDMI cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high quality, high definition performance,and are backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
