- 2x HDMI® Male Connectors
- Gold-plated HDMI connectors
- High quality construction
- Supports Ultra HD Resolutions up to 4k x 2k
StarTech.com 30 ft High Speed HDMI Cable - Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable - HDMI to HDMI M/M
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 30 ft |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 9.1 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight | 1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1 kg |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
Create Ultra HD connections between your High Speed HDMI-equipped devices
The HDMM30 High Speed HDMI cable (30 ft) features 2 gold-plated HDMI (male) connectors and durable high quality construction to provide a dependable HDMI to HDMI connection between devices such as Blu-Ray Disc players, HDTVs, DVD Players, stereo receivers, projectors and more.
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The HDMM30 30-foot HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
About StarTech.com HDMI to HDMI Cables:
StarTech.com High Speed HDMI digital video and audio cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high quality, high definition performance. The HDMI standard combines high bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable, and provides crystal clear image resolution.
The StarTech.com Advantage
- Ensure a high quality, corrosion free connection through gold-plated contacts
- Maintain durable, error-free HDMI to HDMI audio-video performance using molded connectors with strain relief
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring long-term reliability and performance
