<
>
StarTech.com 45 ft High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz - No Signal Booster Required
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 45 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 13.7 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| AWG wire size | 24 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 1.6 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
This HDMI cable lets you connect your Ultra HD devices at distances of up to 45 feet, with no external power or active circuitry. The cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high-definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4K x 2K. The cable combines crystal-clear image resolutions with high-bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable. The HDMM45 from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: STCHDPMM50
-
Product Code: STCHDMM50CMP
-
Product Code: STCHDMM3MP
-
Product Code: STCHDMM30MA
-
Product Code: STCHDMM2MP
-
Product Code: STCHDMM2MLP
-
Product Code: STCHDMM1MP
-
Product Code: STCHDMIMM80AC
-
Product Code: STCHDMIMM6HSS
-
Product Code: STCHDMIMM6FL
-
Product Code: STCHDMIMM3HSS
-
Product Code: STCHDMIMM25FL
-
Product Code: STCHDMIMM15HS
-
Product Code: STCHD3MM7MW
-
Product Code: STCHD3MM5MW
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
