- Supports Ultra HD Resolutions up to 3840x2160 (4K x 2K)
- Provides connection distances up to 50 feet away
- Guaranteed reliability with our lifetime warranty
<
>
StarTech.com 50 ft High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz - No Signal Booster Required
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 50 ft |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 15.2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| AWG wire size | 24 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE |
| Weight | 1.7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Material | Aluminium, PVC |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Cables |
Description
This HDMI cable lets you connect your Ultra HD devices at distances of up to 50 feet (15 meters), with no external power or active circuitry. The cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high-definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4K x 2K. The cable combines crystal-clear image resolutions with high-bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable. The HDMM50 from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability.
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
