- HIGH SPEED HDMI CABLE: 50 ft (15.2 m) HDMI 1.4b Cable with Ethernet supports 4K (3840x2160p, 24, 25, 30Hz / 4096x2160p, 24Hz), Full HD (1920x1080p, 120Hz), 10.2 Gbps bandwidth, wide aspect ratio, 8Ch Audio (5.1/7.1/DD+/Dolby TrueHD), 3D Video
- DURABLE PLENUM RATED CABLE: Ultra HD fully molded HDMI cable with durable PVC jacket and strain relief for high strength and reliability; CMP fire rated cable for plenum installs: ducts, walls, conduits, ceilings; Ideal for Commercial environments
- QUALITY CONSTRUCTION: 24AWG wire with gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio; Supports HDMI 1.4 and earlier versions
- APPLICATIONS: Use in home offices/boardrooms/conference rooms/offices/classrooms, works with your laptop/professional workstation/soundbar for presentations via UHD/4K monitors, projector or large display; Samsung/Sony/Apple TV/Dell/Lenovo
- SPECS: 50 ft (15.2m) / Black / HDMI 1.4b / HDMI Cord Male to Male / 24 AWG / Gold-plated connectors / PVC Jacket / Shield: Al-Mylar foil with Braid / ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC / YCC601 Color / CMP Fire Rated
StarTech.com 50 ft 15m Plenum-Rated High Speed HDMI Cable - HDMI to HDMI - M/M
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | Black |
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 50 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 15.2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI version | 1.4b |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector gender | Male/Male |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 2.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 2.2 kg |
| Master (outer) case width | 345 mm |
| Master (outer) case length | 346 mm |
| Master (outer) case height | 333 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Components & Accessories/Cable |
Description
Create Ultra HD in-wall, ceiling and air plenum HDMI cable installations, for applications requiring CMP rated cables
The HDPMM50 50 ft plenum-rated High Speed HDMI cable can be installed in air plenums, ducts, walls, conduits, ceilings, or anywhere else a CMP/FT6 fire rating is required.
The cable features 2 gold-plated HDMI (male) connectors and durable construction to provide you with a dependable HDMI to HDMI connection between your A/V devices at a distance of up to 50 feet, without the need for a signal booster.
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The HDPMM50 50-foot HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
About StarTech.com HDMI to HDMI Cables :
StarTech.com High Speed HDMI digital video and audio cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high-quality, high-definition performance. The HDMI standard combines high bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable, and provides crystal clear image resolution.
The StarTech.com Advantage
