- HIGH SPEED HDMI CABLE: 16.4 ft (5 m) HDMI 1.4b Cable with Ethernet supports 4K (3840x2160p, 24, 25, 30Hz / 4096x2160p, 24Hz), Full HD (1920x1080p, 120Hz), 10.2 Gbps bandwidth, wide aspect ratio, 8Ch Audio (5.1/7.1/DD+/Dolby TrueHD), 3D Video
- DURABLE CL3 RATED CABLE: Ultra HD HDMI cable with durable PVC jacket and strain relief for high strength and reliability; CL3 rated jacket releases low levels of toxic fumes in case of fire; Ideal for in-wall installations & for Commercial environments
- QUALITY CONSTRUCTION: 30AWG wire with gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- APPLICATIONS: Use in home offices/boardrooms/conference rooms/offices/classrooms, works with your laptop/professional workstation/soundbar for presentations via UHD/4K monitors, projector or large display; Samsung/Sony/Apple TV/Dell/Lenovo
- SPECS: 16.4 ft (5 m) / White / HDMI 1.4b / HDMI Cord Male to Male / 30 AWG / Gold-plated connectors / PVC Jacket, CL3 Rated / Shield: Al-Mylar foil with Braid / ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC / YCC601 Color / Supports HDMI 1.4 & earlier
StarTech.com 5m (16 ft) White CL3 In-wall High Speed HDMI® Cable - HDMI to HDMI - M/M
Product Details
General Information
| Shielding | Yes |
| Product Color | White |
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | White |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI version | 1.4b |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| AWG wire size | 30/32 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight | 218 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 228 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 425 mm |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
Product Information
| Brand | StarTech |
| Type | Computer Cables |
Description
Create Ultra HD in-wall HDMI cable installations, for applications requiring CL3-rated cables
The HD3MM5MW 5m (16ft) High Speed HDMI Cable is CL3-Rated for in-wall installations, and features two gold-plated HDMI (male) connectors to provide a dependable high quality HDMI to HDMI connection between devices such as Blu-Ray Disc™ players, HDTVs, DVD Players, stereo receivers, projectors and more.
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The HD3MM5MW 5-meter in-wall HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
About StarTech.com HDMI to HDMI Cables:
StarTech.com High Speed HDMI digital video and audio cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high quality, high definition performance. The HDMI standard combines high bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable, and provides crystal clear image resolution.
The StarTech.com Advantage
